נמלים על השיש במטבח – מהן הסיבות ואיך נטפל?

נמלים

מאמר זה בוחן את הסיבות מאחורי פלישת נמלים לדלפקי מטבח ומספק פתרונות יעילים לחסל את האורחים הלא רצויים הללו.

צעדת הנמלים הבלתי רצויה

נמלים מרתקות עם הכוח המרשים שלהן. עם זאת, כשהן מתחילות לצעוד על דלפקי המטבח שלנו, הן הופכות למטרד בלבד. זה לא נדיר למצוא שובל של מזיקים אלה צועדים לעבר פירורים, אבל חשוב לטפל בבעיה לפני שהיא הופכת להדבקה מלאה. נמלים עלולות לזהם מזון, ומינים מסוימים עלולים אף לגרום נזק מבני למבנים. ככזה, חשוב לנקוט בפעולה ברגע שמבחינים בהן.

השאלה היא: למה הן כאן מלכתחילה? נמלים נמשכות למקורות מזון ומים, וזה לא סוד שהמטבחים שלנו מספקים הזדמנויות רבות לשניהם. פירורים, נשפכים ואפילו מזון לחיות מחמד יכולים למשוך את הפולשים הזעירים האלה לתוך הבתים שלנו. הן יכולות גם להיכנס דרך סדקים ורווחים בקירות או ביסודות, לחפש מפלט מתנאי מזג אוויר קיצוניים. תהיה הסיבה אשר תהיה, פלישת נמלים היא לא משהו שצריך להקל בו ראש ויש לטפל בה מיידית.

למרות שנמלים עשויות להיראות כמו בעיה קטנה, הן עלולות להפוך במהירות לכאב ראש גדול אם לא מטפלים בהן כראוי. חשוב לנקוט בגישה מאורגנת להדברת נמלים כדי להבטיח שהן לא יחזרו. זה עשוי להיות כרוך בשימוש בשיטות שונות כדי להרוג את הנמלים, כגון פיתיונות או תרסיסים, או אפילו שכירת איש מקצוע אם הבעיה נמשכת.

למה הן כאן? מדוע הנמלים פולשות?

נמלים הן חרקים חברתיים שחיים במושבות גדולות, והן מחפשות ללא הרף אחר מקורות מזון ומים כדי לתמוך בקהילותיהן. כשהן יזהו מקור מזון פוטנציאלי במטבחים שלנו, הן ישלחו במהירות נמלים צופים לחקור ולדווח בחזרה למושבה. לאחר זיהוי מקור המזון, המושבה תשלח גלים של נמלים פועלות כדי לאסוף כמה שיותר מזון.

נמלים נמשכות גם ללחות, והן יחפשו מקורות מים בבתים שלנו. זה יכול לכלול צינורות דולפים, מים עומדים בכיורים או אמבטיות, או אפילו עיבוי על חלונות או קירות. ברגע שהם ימצאו מקור אמין של מים, הם יקבעו שביל להעביר אותם בחזרה למושבה.

מיני נמלים מסוימים נמשכים גם לחום ולמחסה של בתינו. בתנאי מזג אוויר קיצוניים, הם עשויים לחפש מקלט בתוך מבנים כדי להגן על עצמם ועל המושבות שלהם. הם יכולים להיכנס אפילו דרך הסדקים והרווחים הקטנים ביותר בקירות, רצפות או יסודות.

שיטות יעילות להדברת נמלים

אם נמלים כבר פלשו לביתכם, ישנן מספר שיטות בהן תוכלו להיפטר מהן. אפשרות אחת היא להשתמש בפיתיונות נמלים, המכילים רעל הפועל באיטיות שנמלים פועלות ישאו בחזרה למושבה. זו יכולה להיות דרך יעילה לחסל את כל המושבה לאורך זמן.

אפשרות נוספת היא להשתמש בתרסיסי נמלים, שיכולים להרוג נמלים במגע. עם זאת, ייתכן ששיטה זו לא תהיה יעילה בחיסול המושבה כולה, מכיוון שהיא מכוונת רק לנמלים הנראות לעין.

בגישה טבעית יותר, ניתן להשתמש בשמנים אתריים, כמו מנטה או שמן עץ התה, כגורם מרתיע. כל שעליך לעשות הוא לערבב כמה טיפות מהשמן עם מים ולרסס אותו לאורך שבילי נמלים ונקודות כניסה.

חשוב גם לשמור על הבית נקי וללא פירורים ושפכים שעלולים למשוך נמלים. ניגוב דלפקים וטיטוא רצפות באופן קבוע יכול לסייע בביטול מקורות מזון פוטנציאליים.

במקרים מסוימים, יתכן ויהיה צורך בהתקשרות עם חברת הדברה מקצועית על מנת לחסל לחלוטין נגע נמלים. הם יכולים לספק טיפולים מתקדמים יותר, כגון קוטלי חרקים ופיתיונות, ויכולים גם לזהות ולאטום נקודות כניסה כדי למנוע נגיעות עתידיות.

אמצעי מניעה וטיפים

מניעת כניסת נמלים לביתכם מלכתחילה היא הדרך הטובה ביותר להימנע מהתמודדות עם נגיעות. הנה כמה טיפים להרחקת נמלים:

 • אטום נקודות כניסה:
  נמלים יכולות להיכנס לביתכם אפילו דרך הסדקים והחריצים הקטנים ביותר. אטום כל נקודות כניסה, כגון רווחים מסביב לדלתות וחלונות, בעזרת אטימה.
 • אחסן מזון בצורה נכונה:
  נמלים נמשכות למקורות מזון, ולכן חשוב לאחסן מזון בכלים אטומים. זה כולל מזון לחיות מחמד, שאותו יש לאחסן גם במיכלים אטומים.
 • שמור על בית נקי:
  ניקוי קבוע של הבית שלך יכול לעזור לחסל מקורות מזון פוטנציאליים לנמלים. נגב דלפקים וטאטא רצפות באופן קבוע, ואל תשאיר כלים מלוכלכים בכיור לפרקי זמן ארוכים.
 • הסר גינון אטרקטיבי:
  ניתן למשוך נמלים לסוגים מסוימים של צמחים ותכונות גינון. הסר כל עצים או שיחים שנוגעים בביתך, והימנע משתילת פרחים או צמחים המושכים נמלים ליד נקודות כניסה.
 • תקן בעיות לחות:
  גם נמלים נמשכות ללחות. תקן נזילות או בעיות רטיבות בבית שלך, וודא שהמרזבים שלך מפנים מים.

מאמרים נוספים בנושא